Výrazné zlepšení Crohna hladovkou

Bohužel, ale je to tak. To co jiným lidem přináší mnohdy libé a slastné pocity, pro některé z nás znamená věčný boj na ostří vidličky. Tak, prosím, podělte se s námi o Vaše zkušenosti.
vitek

Výrazné zlepšení Crohna hladovkou

Příspěvekod vitek » 12 zář 2009, 19:55

Přátelé,
zní to až jako zázrak, ale striktní 30 denní hladovka mě zbavila všech symptomů Crohna (chudokrevnost, krev ve stolici, nucení na stolici). Hladovku jsem držel striktně 30 dní 4.6.-4.7.2009 a dalších 8 dní volnější navíc s rybízovou šťávou. Během hladovky jsem vypil denně pouze 0,5 litru zeleninových šťáv + bylinné čaje, celé to bylo založeno na Breussově protirakovinné dietě. Váha mi klesla z 64 na 55 kg.

Během hladovky jsem pouze 2x pocítil hlad, jinak jsem měl tolik psychické energie jako nikdy předtím a normálně jsem chodil do práce. Problémem hladovky byla termoregulace těla a menší fyzická výkonnost. Mám rozbory krve 6 dní po hladovce, kde je vše v pořádku.

Před hladovkou jsem užíval denně 4x PENTASu + čípek, uprostřed diety jsem léky vysadil a tak to trvá dodnes (12.9.2009) - 2 měsíce po konci hladovky. I můj doktor se divil, nepodávání léků mi v této fázi schvaluje. Už rok před hladovkou jsem sice upravil svůj jídelníček - žádný karagen (E407), uzeniny, červené maso, kravské mléko, minimum bílé mouky a rafinivaného cukru a Crohn se zlepšil, ale nezmizel.

Pro zájemce o hladovku doporučuji nejprve přečíst např. MUDr. Partykovou: Hladovění pro zdraví. Už Hippokrates tvrdil, že co nevyléčí hlad, nevyléčí žádný lék. Partyková nedoporučuje hladovku bez lékařského vedení, což je v ČR stěží proveditelné. Je nezbytné zásobit se informacemi.

Svůj záměr projít hladovkou jsem již dříve konzultoval se svým lékařem, který nebyl proti. Nedovolím si tvrdit, že jsem Crohna úplně zlikvidoval, tělesné příznaky však hovoří minimálně o jeho výrazné eliminaci. Přeji vám také zažít ten pocit, kdy se obejdete bez léků a tělo vám zase funguje normálně jako za starých časů.

Očekávám kritiku i diskusi. Rád dám k dispozici podrobnější informace. Kéž by hladovka pomohla i dalším.
Renča

Příspěvekod Renča » 13 zář 2009, 12:53

Já jsem optimista a věřím, že je možné hladovkou crohna buď úplně vyléčit nebo výrazně eliminovat. Zatím jsem se dostala ke krátkým 36hodinovým hladovkám. Během hladovek i po nich mi bylo lépe. Díky za info o knize, asi si jí přečtu. Jen se bojím váhového úbytku. Stěží se mi povede vyšplhat na 55 kilo. Po hladovce bych vypadala asi jako anorektička. :cry:
Taky se snažím zdravě jíst a hodně mi pomáhá jóga - jak cvičení tak meditace.
vitek

Příspěvekod vitek » 13 zář 2009, 22:10

Osobně beru Crohna jako dlouhodobé dráždění těla alergenními složkami potravy, které nakonec vyprovokují zánět. Souhlasím, že tělesné dispozice vedoucí ke Crohnovi určitě hladovkou nevymítím. Pokud se však vyhnu alergenům a moje hypotéza je správná, pak nemoc nepropukne a považuji se de facto za zdravého.
Jídelníček jsem změnil už cca rok před hladovkou, nemoc se zmírnila ale neustala. Zřejmě se jedná o začarovaný kruh, kdy zánět provokuje další zánět. Připomíná mi to paralelu s rakovinou, kdy bujení nelze prakticky zastavit, proto jsem použil i Breussovu protirakovinou dietu. Dle mé zkušenosti se tento kruh přetnul právě hladovkou. Pokud jsou moje hypotézy správné, tak bych už Crohna neměl dostat.
Měřím 178 cm a pro hladovku jsem si dal dolní limit váhy 50 kg. Zajímavé je, že od svých 18-ti let jsem vážil 64+-1 kg až do diety, pak zhubnutí na 55 kg a měsíc po ukončení diety se mi váha stabilizovala na 71 kg a už se měsíc drží. Podle MUDr. Partykové by se mohlo jednat o projev chronického Crohna už 10 let před jeho diagnózou doktory. Tuto změnu váhy beru, spolu s vymizením symptomů Crohna, jako důkaz nějaké změny v organismu. Jinak Partyková (a další, viz kniha) nepovažují nízkou váhu za překážku k hladovění. Chce to asi probrat s nějakým doktorem. Normální tělo totiž vydrží hladovět 40-70 dní.
Mám fotky z 55 kg a nyní z 71 kg. Vypadá to jako návrat z koncentráku do blahobytu :).
Partyková také píše, že hladovka je ideální pro nemoci zažívacího traktu. 36 hodin hladovky je určitě OK. Podle pozorování mého těla bylo potřeba cca 21 dní na vymícení Crohna. Čím vážnější nemoc, tím je potřeba déle. Breuss empiricky dělal 42 dní na rakovinu. Je tu více otázek než odpovědí, ale možná tudy vede cesta od naší přejedené společnosti ...
Renča

Příspěvekod Renča » 14 zář 2009, 06:55

Vítku, ty mě lákáš. :) Včera jsem se o tom bavila se sestrou (lékařkou), která taky projevila obavy, že bych při své konstituci mohla při tak dlouhé hladovce zkolabovat. Jinak je i ona pro hladovění.
Já mám kolegyni, která v rámci očisty organismu nejedla 14 dní. Pila pouze vodu. Říkala, že po 14 dnech byla jako znovuzrozená, i když žádnou závažnou nemocí netrpí.
Chtěla jsem se Vítku zeptat, zda jsou k hladovce nutné taky klystýry, protože jsem četla, že si tělo při hladovění snaží vzít ze střeva i úplné zbytky, které organismu neprospívají a zda sis pomáhal nějak duchovně, abys hladovku vydržel - myslím tím nějakou meditační techniku.
asdfg

Příspěvekod asdfg » 14 zář 2009, 08:23

no teoreticky by to jistou logiku mělo, vemte si, že v nemocnici vám taky píchnou na kapačku, která tedy defacto obejde střeva a dá jim čas se vzpamatovat...
každopádně, ale pokud to budete někdo zkoušet tak by stálo za úvahu jestli se alespon trochu neživit Nutridrinky nebo něčím podobným, protože po měsíci bez jídla bude tělo chybět všechno a ne že ne...

PS. jak jsi psal, že rakovina se nedá vyléčit není zdaleka pravda, až na některé hodně agresivní formy je úspěšnost léčby celkem vysoká, hlavně když se podchytí v ranném stádiu...
zdeny

Příspěvekod zdeny » 14 zář 2009, 16:43

Vemte 100 lidi s aktivnim MC nasadtejim tuto dietu a uvidite kolik jich zkolabuje a kolika se udela dobra. Aby se o necem mohlo rict , ze funguje, je to treba na urcitem vzorku otestovat a ne ze 1 ci 2 reknou, ze kdyz jim to pomohlo tak to funguje. Poznal jsem hodne veci o kterych mi tvrdili, ze zarucene pomuzou. A rikali mi i pridady co komu a jak pomohlo. Ale to ze to brali dalsi lidi, co jim to nepomohlo o nich nikdo nemluvi. Hodne mluvime jak farmaceuticky prumysl vydelava, ale taky jako jediny dela studie, ktere dokazuji, do jake miry jsou leky ucine. Nezapomente taky na placebo efekt, je to velmi silana zbran. Je super, ze se vitek citi skvele, ale otazka je zda zato vdeci hladovce, nebo sve mysli, nebo obojimu. veci je treba zkoumat ze vsech stran.
olca

Příspěvekod olca » 14 zář 2009, 18:59

Zdenko, to není pravidlem. Já třeba enterálku špatně snáším, takže dostávám jen parenterální výživu.

Já osobně Vítka obdivuji, že hladovku vydržel a moc mu přeji, že sklízí zasloužené ovoce.
vitek

Příspěvekod vitek » 14 zář 2009, 20:45

Odpověď ke Zdeny - již dříve jsem hledal po anglických medicínských journálech něco o experimentech s hladovkou na Crohna, avšak bez úspěchu. Něco dá google na "Crohn fasting", bohužel opět neobjektivní a spíše pozitivní fakta. I já si myslím, že hladovka je spíše proces než jen lék a může zachraňovat jen víra či placebo, nebo kombinace.
Moje motivace je jiná. Kromě klasické medikamentózní léčby je možné se pokusit ještě o něco dalšího ke zlepšení Crohna, např. změna jídelníčku či třeba zmiňovaná hladovka. Protože Crohn je dlouhá choroba, je na experimentování dost času :) . Třeba moje svědectví o hladovce někoho nahlodá a konečně budeme moci udělat kýženou statistiku.

Renča - klystýry doktoři při Crohnovi důrazně nedoporučují. Dal jsem si klystýr tři měsíce před hladovkou a bylo tam dost krve, navíc jsem potom dostal teplotu. Druhý klystýr jsem si odvážil dát až 25. den hladovky a po krvi ani památky a bez následků. Doktoři mají pravdu - s klystýrem opatrně a osobně bych ho tak do 14. dní hladovky nedával.
Jinak hladovění se šťávami vůbec není hrozné. Mě samozřejmě navíc hnala víra, kterou jsem získával zejména rozjímáním. Nejtěžší bylo první den akceptovat představu, že nebudu víc jak měsíc nic jíst. Protože jsem přímo nikoho neznal, kdo by něco podobného podstoupil, bylo to o to těžší. Tento duševní boj trval asi 10 minut a pak vše šlo jako na drátkách. Objevila se acidotická krize kolem 4. a 20. dne, ale to jsou jen nepatrné věci. Nejtěžší je určitě odhodlání. Důležitá je rovněž návratová dieta po ukončení hladovky.

asdfg - tělo se během hladovky dostane do režimu trávení samo sebe. Energii bere po několika dnech z bílkovin - mizí svaly a hlavně nemocné tkáně (viz Partyková). Takto má tělo vydržet bez přísunu vitamínů či solí celou hladovku bez úhony (např. půst 40 dní jen o vodě). Pokud se pojí nějaké sousto, přepne se tělo do režimu podvýživy a ta má fatální následky (anorexie atd.). Tipuji, že popíjení nutridrinků a multivitamínů nebude to pravé - nejsem dietolog, takže možná kecám a bude to fungovat.
Bohužel par/enterální výživa není hladovění a nevede k aktivaci mechanismů tělu vlastních - autolýzy - likvidaci nemocných tkání. Berte prosím tyto řádky jako "moje" vysvětlení jevů, které se mi zdá konzistentní, i když nemám příslušné vzdělání v medicíně a od doktorů bych určitě dostal za uši.
zdeny

Příspěvekod zdeny » 15 zář 2009, 16:19

Mozna experimentovanim ty nemas co ztratit. Ale ne kazdy je na tom tak spatne, aby jako posledni moznost mel hladovku vic jak mesic. A rozhodne a jedine pod dohledem lekare. Jinak to je hazard se zivotem. Tyto dlouhodobe hladoveni melo uplne jiny vyznam a souviseloto s rozpoznanim podstaty mysle. Diety se minulosti uzivali k lecbe, ale dlouhodobe hladoveni ne. Ale samozrejme mas moznost experimentovat, a jsem zvedav na tve vysledky.
chasi

Příspěvekod chasi » 16 zář 2009, 09:20

Vítku, nechceš přijet na konferenci o IBD, která bude nekdy kolem 28. zari v Praze - ze bys tam svoji teorii prednesl, vyslechl nazory (jakekoliv) lekaru a rozpoutal urcite diskusi...

Ja jsem o hladovce premyslel, ale nikdy jsme nenasel tolik sil, odvahy a vule to zkusit. Navic se bojim, zda nebudou dusledky hladovky v konecne fazi horsi nez samotny Crohn. Ja jsem nyni bez problemu, tak pokud mi bude nekdy hodne spatne, nebudou zabirat leky a lekar mi to odkyve, zkusim to :)

Pekny den
vitek

Příspěvekod vitek » 16 zář 2009, 19:11

Chasi,
mrzí mne, že 26.9. odlétám na 2 měsíce do ciziny, na konferenci bych šel moc rád a vím o ni. V prosinci jsem objednán na další vyšetření (krev, sono, rektoskop...) a bude možné udělat lepší závěry.
Jinak zdravotně jsem byl i před hladovkou relativně bez problémů (diagnostikován před 1.5 rokem, zatím žádná operace), jenom jsem nechtěl dojít do fáze výrazného zhoršení nemoci. Proto jsem zkoušel bylinky, švédské kapky, homeopatii, jídelníček s různými výsledky. Nejvíc mě přesvědčil Hippokrates: "co nevyléčí hlad, nevyléčí žádný lék"
Dlouhodobým problémem stále zůstává nalézt lékaře, který by hladovku aplikoval na rozhodnuté dobrovolníky s Crohnem. Určitě existuje hromada lidí, kteří něčím podobným prošli, ale výsledky si nechávají pro sebe. Pokud byste někdo věděl o takovém lékaři, rád mu předám zkušenosti. Dobrovolníci se myslím už seženou.
zdeny

Příspěvekod zdeny » 16 zář 2009, 20:22

Ale lekari poznaji vysledky tech co mlci. A s chvalne se zeptejte svyho gae co vam na to rekne. Jeden z prednich specialistu reagoval na podobene metody, ze az 95% pacientu se vrati v horsi stavu. A ted se ani lekarum nedivim, ze jsou skepticti na alternativni metody. Sam jsem zastance cinske mediciny. Ale zadny extrem. Vyuzivam naplno zapadnis medicinu. Kdyby vyhladoveni znicilo uc/mc. Myslim, u by hodne znas bylo zdravych. Ale ani zapadni ani vychodni medicina takto nemocny neordinuje takhle dlouhe hladovky. Drive bylo zvykem drzet pust jeden den v mesici pri uplnku.
vitek

Příspěvekod vitek » 20 zář 2009, 15:19

Rozumím skepsi Zdeny i Zdenka. Sono a rekto bude až v prosinci. Zatím se řídím více osobním pozorováním, které považuji za důležité. Než jsem začal s Pentasou, chodil jsem běžně 5x denně na velkou a pokaždé s krví i hnisem. Několikrát jsem se kvůli tomu budil i v noci. Jeden normo-kopec jsem jezdil na kole načtyřikrát, absolutně jsem ho nemohl udýchat (zjištěna chudokrevnost, bohužel číslo o stavu hemoglobinu si nepamatuji a nemám u sebe výpisy z analýz, rozhodně to nebylo o 2 g). Myslím, že bez léčby bych tu už nebyl. S Pentasou se stav o dost zlepšil. Pořád ale zůstalo ranní nucení, špatná barva kůže v obličeji, občasné teploty a plynatost.
Po hladovce funguji jako zdravý člověk, neberu žádné léky, kopec jezdím bez problémů na jeden zátah, barva kůže je normální, plynatost minimální, žádné teploty ani bolesti břicha, denně 1-2x WC. Pro mě to jsou jednoznačné signály zlepšení.
Moje hladovka je "pilotní" experiment, který pouze ukazuje na možnou cestu. Samozřejmě chybí statistika a detailnější výsledky - to ale nebyla moje ambice. Pokud chcete udělat studii pořádně, je potřebí Design of Experiment, kde se na vzorku Crohnařů budou sledovat specifikované symptomy i filtrovat placebo-efekty (blind-methods atd.).
Mimochodem, spousta metodik v odborných článcích o vzniku MC je principiálně špatně. Dnes se ví, že MC je kombinací příčin a žádná příčina sama o sobě nevyvolá nemoc. Sledování pouze jedné příčiny (např. přítomnosti apendixu) a dělání podobných statistik nemůže vést na jednoznačný výsledek. Co je ale cenné je vyjmenování možných příčin a jsem toho názoru že mezi nimi bude ta zákeřná spouštěcí kombinace pro MC.
palmexman

Příspěvekod palmexman » 20 zář 2009, 19:22

já bych zase doporučil fyzický pohyb, u mě funguje perfektně.
úprava jídelníčku? říkám, že nejdůležitější je nežrat uměliny. v česku je to ovšem docela náročné. zde se pěstuje naopak kult jedu:)
jinak bylinné čaje, třeba obyč mátový dělá docela zázraky
zdeny

Příspěvekod zdeny » 20 zář 2009, 20:53


úprava jídelníčku? říkám, že nejdůležitější je nežrat uměliny. v česku je to ovšem docela náročné. zde se pěstuje naopak kult jedu:)

No to mi povidej, to cemu se tu rika jidlo, to jsou fakt jedy, a ta manipulace a priprava, neustale zrmazovani a rozmrazovani, a mikrovlnka, to jsou dalsi zabijaci zdraveho jidla. Ovoce se dovazi nezrale- vzdyt to znate.
Loni jsem byl v Nepalu, jel jsem tam i kdyz, jsem nebyl v remisi, ale uz jsem tam byl vedel jsem co me ceka. Je tam spina, neskutecny prach, ale jidlo tam je uplne jiny, mrkev - to je neco, takovou jsem tu nikdy nejdl. Banany to co tady prodavaji ve sleve - to se tam prodava jako zraly banan. Vsechno cerstvy, teda maso jsem tam nejedl a ne vesech restaracich bych si neco dal a co hlavne pro me bylo super, ze mi stacili maly porce, nemel jsem tam hlad. A po tom jidle mi tam nikdy nebylo zle a stolice jsem si udrzel kolem 3 jen malo krvre, jak jsem se vratil, tak to se pekne zhorsilo - ja to vidim na stravu a zivotni styl.

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host