Jak to je vlastně s tim papáním?

Bohužel, ale je to tak. To co jiným lidem přináší mnohdy libé a slastné pocity, pro některé z nás znamená věčný boj na ostří vidličky. Tak, prosím, podělte se s námi o Vaše zkušenosti.
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Jája
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Jak to je vlastně s tim papáním?

Příspěvekod Jája » 04 úno 2002, 20:12

:?: Zkoušela jsem se podívat na zoubek různým jídelníčkům, ale marně:o(
Mám M.Crohna už skoro čtyři roky. Prvním projevem byl absces v oblasti rekta.Pak následovala píštěl(oboje chirurgicky odstraněno).Po dvou a půl letech následovalo značné zhoršení stavu a tak přišla na řadu operace.Žádnej med to nebyl,ale díky Bohu mám těch pitomejch 20 cenťáků pryč.Před operací se mi po jídle dělalo neustále špatně.Po operaci rázem nic a já začala jíst zase jako kdyby se nechumelilo.Jenže se mi zase zhoršuje to rektum.Medikamentózní léčbu podstupuju, ale chtěla bych tomu pomoci i dietou. Jenže mi ještě nikdy nikdo neřekl,co vlasně nesmím.Se mnou je to problematické v tom,že se nikdy neudržim a snim na co přijdu. Teď mám strach,že jsem si to mohla zhoršit i tím.A tak všechny prosím o radu,co určitě nesmím.A také jak se teď, když už se mi nedělá špatně, donutit to dodržovat.Předem moc děkuju za pomoc.
Jája :*
P.S.Doufám, že jsem systém fóra pochopila správně :oops:
Janaj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod Janaj » 05 úno 2002, 06:52

Ahoj Jájo :)
Je moc dobře, že se cítíš fajn. Podle mých zkušeností platí na Crohna dvě věci: psychická pohoda a umírněnost v jídle. Tu pohodu si člověk vytváří s menší či větší podporou okolí a s tím, co nám život přináší. Ale to jídlo! Nikdo Ti přesně neřekne, co jíst a co ne. To si musíme sami vyzkoušet, protože bašta, která Tobě nic neudělá, mně může udělat hodně zle... Mám doma malou dietologicou nápovědu, kterou jsem dostala od lékaře teprve vloni, ačkoliv už mám Crohna 20 let! Zítra Ti pár věcí vypíšu. V zásadě nic nadýmajícího, žádné luštěniny, zelí, květák ... Bezezbytková strava, takže hodně masa, minimum vlákniny, hlavně citrusové plody pouze vymačkávat, jejich tuhá vlákna ráda ucpávají už tak zúžené střevo ...
Dneska už to stačí, ať Ti nepíšu nesmysly. Příště přidám "moudra" z té příručky.
Měj se moc fajn :clown:
tsv
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod tsv » 05 úno 2002, 23:55

Ahoj Jájo,:)

docela Ti rozumím. Taky mám problém dodržovat nějakou rozumnou "dietu", ale crohn mě za ta léta pořádně vycvičil. Takže přestože to stále zdaleka není ideální tak s tím jak jsem svým střívkům ubližoval před pár lety se to opravdu srovnávat nedá.
Nicméně myslím že dodržování alespoň těch nejzákladnějších pravidel se opravdu vyplatí. Myslím že především díky tomu je mi poslední dobou opravdu dobře a přestože jsem majitel těsné stenózy na tlustém střevě tak se považuju subjektivně za skoro zdravého.
Jak Ti tady řeknou všichni tak nějaká jasně daná dieta neexistuje. Prostě na každého zabírá něco jiného. Několik univerzálně platných zásad ale jistě existuje.
Pravidelně a málo! - Především je potřeb se naučit pravidelnosti. Najíst se 5* denně a radši menší dávky. Já si ke svačině dám nějakého pribináčka, koláček nebo třeba jenom sušenku. Prostě něco malého. V práci prostě neexistuje že bych si nezašel na oběd.

Nejíst:
- ostré (prostě cokoliv ostrého)
- nadýmavé - luštěniny, zelí,..., čerstvé pečivo
- těžko stravitelné - zelenina, pomeranče, mandarinky (po těch jsem si nedávno užil!) , hroznové víno (to by neměl jíst snad ani zdravej). Vyvarovat se ostrých a nestravitelných částí (taková slupka od rajčete či vína je jako kudla).
- uzeniny (ideální je nastudovat z čeho se to vyrábí nebo nejlépe se na to někde podívat - pak na ně zaručeně nebudeš mít chuť)

Paradoxně ale další (a mým doktorem stejně zdůrazňované) doporučení je jíst pestrou stravu. Obecně mohu potvrdit že rohlíková dieta není to správné řešení akutních stavů :(

Spoustu informací najdeš na tomto webu (např. http://www.crohn.cz/dev/read.asp?ID=190) a další pak na http://crohn.aktualne.cz/. Tam najdeš především nějaké příručky.

No jak se donutit to je problém. Dobrá škola je že když začneš "zlobit" tak se to projeví ošklivejma bolestma. Alespoň mě si takhle crohn docela vycvičil. Důležitý je si na to vzpomenout když se člověk začne nezřízeně cpát vším možným. Mě dále pomohlo to že jsem si prostě zavedl jakejsi "denní řád". Jídla v přesně stanovených časech a každý den stejně. Bylo to náročný, ale časem jsem se to naučil dodržovat a pak jsem si na to tak zvyk že mi to přijde normální [:-)]. Jenom je blbý že jakákoliv změna mi to nabourá a jsem úplně vedle. Teď jsem třeba doma se zvrtnutým kotníkem a hned je celej rytmus v háji (no tak zlý to zase není).

Držím Ti moc palečky ať ty svá střívka udržíš v klidu. Rozumná životospráva Ti v tom určitě pomůže (a špatná ublíží).
Měj se moc krásně a drž se...
Tomáš ;)
Janaj
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod Janaj » 06 úno 2002, 07:56

Ahoj Jájo :)
Píšu, jak jsem slíbila. On už to vlastně Tomáš taky napsal, tak snad jen pro doplnění:
Potraviny zakázané-zvláště v období aktivity Crohna: tučné mléčné výrobky, živočišné tuky, tučná těsta, tučná masa (husa,kachna), uzeniny, luštěniny, syrová zelenina, tvrdé druhy ovoce, celozrnné výrobky, konzervované potraviny, alkohol, káva s kofeinem, smažené pokrmy, pokrmy připravované na otevřeném ohni, pikantní potraviny, ostré koření (pepř,pálivá paprika ..), solené pochoutky (chipsy,oříšky ..) :(
Potraviny doporučené: rotlinné tuky, zakysané mléčné výrobky s nízkým obsahem tuku, libové maso z mladších zvířat (telecí,králík,kuře,krůta,jehněčí,libové ryby ..), zelenina vařená nebo mechanicky upravená, ovoce měkké bez zrníček ... :blackeye:
Je to doporučení, taky si sežeň příručku Dieta při chronických zánětlivých onemocněních střeva, ale život Tě naučí ... :-P
Přeji Ti hodně dlouhou remisi ;)
Jája
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod Jája » 06 úno 2002, 19:30

Ahoj, ahoj, ahoj!:DDěkuju strašně moc za vaše příspěvky,skvělý rady.Musím říct, že tyhle zásady v podstatě znám.Spíš mám teď po operaci neustále pocit že jsem jaksi za vodou a že všechno můžu 8) , ale take si uvědomuju,že opak je pravdou.Jak psal Tomáš,prostě nejsem schopná si vytvořit svůj pravidelný denní režim a dodržovat ho.Ještě ke všemu letos maturuju, takže mam o hodně stresu navíc.Dnes jsem se zase pěkně vyznamenala.Měla jsem bagety(s majonézou),kakao,mlíko a podobný lahůdky.No nic.Časem napíšu,jak pokračuju.
Každopádně strašně moc děkuju za pomoc a projevenou účast.Samozřejmě, že i Vám je z mé strany přáno co nejdelší remise a málo zkroucených střívek či celého těla bolestmi.
Děkuju.Jája :*
P.S.Nějak si nejsem jistá, jestli svou odpověď do fóra umisťuju dobře, tak na mě kdyžtak prosím houkněte,kdo si všimnete, že je to jinde, než by mělo.... Teda ten příspěvak:o))))))) :oops:
M1984
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod M1984 » 24 úno 2002, 18:55

Ahoj lidi. Je mi skoro osmnáct. Asi ve 13 mě šíleně pořád bolelo břicho. Ve fakultní nemocnici v Olomouci mě vyšetřily a řekli, že to souvisí s vývojem a že to časem přestane a že je to pouze psychika. Jinak že prý jsem zdráv. Pak jsem jedl 5 let všeho moc moc a už se to zdálo být v klidu. A před měsícem-krev ve stolici... Vyšetření.. Crohn. Vůbec nevím co vlastně mám a můžu jíst vše a je to relativně v klidu tak nevím co vlastně. Navíc chci přibrat na svalech, hraju squash, plavu, chodím do posilovny každy den a nevím co teda teď vypustit nebo nevypustit. Vypadám zdravě, úplně normálně,..(možná i dobře). Mám holky a všechno... Jezdím na motorce a tak. ALE mám Crohna. Poradí mi někdo jak dál žít?? Děkuji předem. Váš skoro osmnáctiletej přítel.
Petra
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod Petra » 25 úno 2002, 14:57

Ahoj M1984, ja uz o Crohnovi vim skoro 3 roky. Ziju v podstate porad stejne. Jen jsem musela zmenit sve stravovaci navyky. Co se tyce sportu, toho se myslim vzdavat nemusis. Co jsem tak cetla, tak spis lidem pomaha zustat v klidu. Navic asi pomaha i psychicky, coz je u Crohna moc dulezity. Takze: hlavne se nenervuj, ze mas Crohna, neni to nic prijemnyho, ale da se prezit :-)
Precti si tady na strankach rady o papani a pak si vyzkousej, co tobe osobne sedi a co ne. Drzim palce :-)) Petra
Papouš
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod Papouš » 25 úno 2002, 20:34

Ahojky M1984. Crohn ani ulcerozni kolitida, ktera uz se mnou v mym tele zije pet let, jsou potvory. Lepsi obdobi se stridaji s tema trochu horsima, ale znam dost crohnu, kteri si i s touhle chorobou docela v pohode uzivaji zivota. Jak uz se zminila Petra - hlavne nepropadat panice, na tyhle brebery neni nic horsiho nez stres, strach a blba nalada. Zij si v pohode dal, casem sam vysledujes, co ti dela dobre a co naopak ublizuje, jaky jidlo ti sedne, jestli se ti udela hur, kdyz par noci proflamujes a tak. I kdyz mame stejny nemoce, u kazdyho reaguje na neco trosku jinyho. Ja uz dneska vim, ze kdyz nespim, je mi blbe, kdyz slupnu flasku sladkokyselejch okurech, je mi jeste hur a kdyz se treba potykam s nejakym prusvihem v praci nebo se nejak blbe zamiluju, kdyz proste nasponuju nervy, tak je mi uplne nejhur. Ale zase se vzdycky udela lip.
Drz se.
Papous
OH
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod OH » 26 úno 2002, 14:10

Pro M1984: v tomhle věku se dá dost udělat pro lepší výchozí stav. Zkus si zvyknout na pravidelný pitný režim, doporučuji Mlýnský pramen (bohužel teď je málo vidět) ráno nalačno cca 3 dl a během dne co uznáš za vhodné. Mám zkušenost - čím více, tím lépe. Sport určitě nevadí, naopak. A žij s tím vesele, jsou horší věci. Některé rady co tu najdeš jsou dobré. O pitném režimu při těchto nemocech se moc nemluví, ale věř, že je to důležité, hlavně co a kolik! Zdravím všechny
bob
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod bob » 04 bře 2002, 15:20

Zdar m1984 právě jsem chtěl reagovat na tvuj příspěvek a celé jsem to zvoral a to už s PC dělám ňákej ten pátek, tak tedy k věci - ptáš se zda sportovat a jak resp. že chceš přibrat na svalech a chodíš do posilovny každý den , ..... . Můj názor na skloubení sportu a chron.zánětů střev (sám trpím UC) je takový, že sport na jednu stranu zlepšuje psychickou pohodu, na druhou stranu někdy však také střevo dokáže pěkně vystresovat. K tomu dojde buď po opravdu těžkém tréninku, nebo dost často po závodním zatížení, kde se k tomu přidává ještě stres jako předstartovní horečka atd... Osobně se zabývám jak silovým, tak vytrvalostním sportem, dříve jsem dělal triatlon, dnes se věnuji takovému novému sportu - pětiboji, kde se spojují 3 silové disciplíny (benč,shyb,leh-sed) a 2 vytrvalostní(běh a kolo. Takze zacinam mit dost zkusenosti se sůpojenim UC a sportu (myslim že u Crohna to bude platit obdobně). Dost často se u mě dostavuje zhoršení po těžkých bězích (nad 5 km tep.frekvencí nad 165 ). Tréninkové běhy okolo 150t./min. mi však vůbec žádný problém nezpůsobují. Kolo v podstatě také absolutně bez problému - snad jen opravdu extrémně náročná alpská stoupání, ale tam se posere i zdravej. Zjednodušeně řečeno - u vytvalostních sportů mě dělá dobře zatížení - bez ohledu na délku trvání - s tepovou frekvencí, která nepřesáhne 80% maximální t.f. (U tebe předpokládám maximálku tak na 200 t./min, takže bych nechodil často v tréninku přes 160 tepů). Co se týče squashe, ten mě nedělá dobře - tepovka skáče jako svině a ještě ty poskoky - osobně mám vždy po squshy docela problémy, takže ten nedoporučuji, ale jestli hraješ lážo-plážo moc se nehoníš, tak proč ne. Co se týče posilovny - ta mi problém nedělá, i když záleží na způsobu tréninku - na střeva mi nědělají dobře těžké tréninky nohou, těžké tréninky horních partií jsou však u mě bez problémů. Souvislost střevních problémů a vysokých tepovek vidím asi v tom, že svalstvo (především nohou) se hodně nalévá krví, tím pádem přichází zkrátka trávicí systém a to mu nedělá dobře, zvlášť při našich problémech. Dalším záporem jsou i otřesy vznikající při bězích a hlavně kolektivních sportech sportech. Řada i zdravých běžců trpí průjmy po těžkých trénincích, takže co to potom udělá u nás. K plavání - to je OK, jen bych dal zase pro změnu bacha na prochlazení, které mě třeba také nedělá úplně dobře - takže raději v teplé vodě.
Takže když to shrnu - sport doporučuji, dávat pozor na intenzitu - neodkrvit významně a dlouhodobě trávicí trakt - kontrola přes tepovou frekvenci. U silového tréninku větších svalových partií(a to jsou především nohy) také pozor. Squosh, tenis apod. bych osobně vypustil, ale jednou za čas se určitě nic nestane. Jo a mimochodem - píšeš, že chodíš do posilovny každý den ? Nedovedu si představit sport, který by takovéto extrémní zatížení vyžadoval-snad jen kulturista týden před soutěží při rýsovacím tréninku. Nechci Ti do toho mluvit, ale není to trochu časté ? Cvičím teď poměrně intenzivně, v současné době cvičím např.se Š.Oroshem(3násobný mistr světa v kult.)a trénujeme maximálně 3 x týdně, někdy jen 2x. Bacha na regeneraci. A to platí jak pro střevní problémy, tak i pro tvé svalstvo. Ještě snad dodám info ke stravě - pokud bys užíval nějaké doplňky výživy - dej pozor na příliš koncentrované proteiny (nad 60% bílkovin), ty jsou těžce stravitelné a mohou střeva dost rozhodit, nikdy ne sušený bílek, ani žádné sojové proteiny a proteiny z pochybných zdrojů ! Kdybys měl nějaké další dotazy, klidně napiš, buď přes fórum, nebo na mail: Senft@mc-bauchemie.cz Zdar Bob
M1984
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod M1984 » 11 bře 2002, 21:43

Papouši, Petro, OH a Bobe-DIK MOC. Jako nejvic ze vseho je u me zarazejici, ze az na trosku boleni bricha na NIC netrpim. Muzu se prejidat, delat vsechno a nic! Je to divny! Ani krev ve stolici, na zachod kazdy rano. Proste pohoda. I moje psichyka je ok. Nic si z toho nedelam. I chodim casto na parby(kazdej tyden). Tam i trosku piju alkohol. Dalsi den trochu unavenej(ani se nedivim, kdyz domu prijdu treba ve 4 rano). PROSTE SE CITIM ZDRAVE! Neni to divny?
tsv
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod tsv » 11 bře 2002, 23:59

M1984: Není to divný. Taky jsem na tom byl ze začátku podobně (a jistě jsem nebyl sám). Taky jsem se přejídal a jedl jsem cokoliv. A nedovedu Ti popsat jak toho teď lituju. Když doktor mluvil o životosprávě, o pravidelném jídle a podobných věcech tak jsem měl za to že přehání a že já se prece cejtím zdravě. Vždyť mě přece jenom trošku bolí bříško. Jak já byl hloupej. Jak já to podcenil. Co já bych dal za to abych byl dneska v Tvé situaci a mohl si vybrat jinak. Stačilo málo. Tehdy jsem nemusel sahat k žádným drastickým opatřením. Stačilo jíst pravidelně. Přejídat se jen vyjímečně a opravdu nezdravá jídla jíst jen občas. Opravdu stačilo málo a dnes jsem nemusel mít potíže a vyhlídku že mi vezmou celé tlusté střevo. Zkus se nad tím zamyslet. Crohn je opravdu vážná nemoc. Doktor si fakt nedělá legraci. Stačí málo a dá se držet na uzdě. Sice ani to není záruka že se potížím vyhneš, ale uškodit to nemůže. Držím Ti palce aby se Ti to nikdy nezhoršilo. Zkus pro to udělat alespoň to minimum. Alespoň to co Tě nebude skoro nic stát. Když už ne víc.
bett
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod bett » 12 bře 2002, 10:09

M1984:Naprosto souhlasím s TSV. Nedej se zmást tím že se nic neděje třeba 10 let. Mě taky jen trošku občas bolelo břicho a pak přišly problémy ze dne na den. Teď už mám zase pocit, že mi skoro vůbec nic není, ale střeva mám zase o pěknej kousek kratší. Mysli na to že nový ti už nenarostou a moc je nehuntuj.
bob
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod bob » 13 bře 2002, 11:02

Zdar M1984. Jestli ti to nevadí, tak budeme psát přes fórum, co když to taky někoho bude ještě zajímat. K tvému dotazu ***** Ahoj! Pise ti M1984. Dost me upoutala tvoje odpoved. Chci se jeste zeptat na 1 vec. Jedl jsem: 1.Aminokyseliny(bcacka v tekute forme) 2.Creatin(prasek) 3. Superprotein(myslim ze 75 proc.) a Pro mass 20.000. Doktor mi rekl, ze bude lepsi, kdyz to vysadim. Co na to rikas ty? Co muzu jest a kolik? Popripade co je dobry(treba normalni strava) pred posilkou a po posilce a tak? Delam silovy treninky (asi 3 opakovani po osmi). Porad mi prosim co se tyce hlavne te posilovny. DIKY.Lubor. ***** Podle mého názoru jsou dnes doplňky výživy spíše komerční záležitostí. Zdravému člověku rozhodně neublíží-snad jen finančne. U Crohna by však některé mohli vadit. Proto si mylím, že jejich úplné vysazení ti rozhodně nijak neuškodí a svalovou hmotu nestratíš. Chceš-li však přesto doplňky užívat, vynechej alespoň koncentrované proteiny, Pro mass 20.000 by vadit neměl-ten je myslím s proteinem pod 50%, Creatin by asi taky vadit nemusel – ale raději ne ve velkém množství, aminokyseliny bych však raději vynechal. Prostě doplňků raději co nejméně a kdyžm, tak sacharidovo-proteinový před tréninkem. Máš trochu štěstí v neštěstí, že dieta u zánětlivých onemocnění je v podstatě hodně podobné kulturistické dietě. Takže- hodně libového masa – kuřecí, krůtí, hovězí (zadní či svíčková), telecí-skvělé, vepřové (panenku, ostatní je moc tučné), skopové, jehněčí-skvělé, králičí-skvělé, ryby. Jako přílohy, rýži, brambory, těstoviny, trocha dušené zeleniny. Tak tohodle doporučuji jíst velké množství, ostatní potraviny dle potřeby a chuti přizobávat. Když k tomu budeš dostatečně tvrdě trénovat a regenerovat(takže ne více jak 3x týdně trénink a bez nočních tahů), za půl roku, za rok jistě nějakou svalovou hmotu nabereš. Myslím že noční tahy, alkohol, únava je nejlepší cestou k relapsu – znovuvzplanutí tvého Crohna a to vůbec nemluvím o tom, že o nárůstu svalové hmoty nemůže být ani řeč. Takže si musíš vybrat – buď pravidelný režim, vhodnou stravu a skoro bez alkoholu – pak můžeš udržet Crohna v remisi a zároveň zvětšit své svaly, nebo na životosprávu kašlat a chodit po nemocnicích místo po posilovnách. Tak zatím a napiš jak to jde. Bob

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů