Je to Crohn?

Fórum s informacemi o novém fóru phpBB, spuštěného 17. 1. 2013. Zde můžete posílat žádosti, hlášení chyb apod.
Katerina26

Je to Crohn?

Příspěvekod Katerina26 » 26 pro 2017, 00:16

Dobrý den,
chtěla bych poprosit Vás zkušené, zda se dle mých příznaků může jednat o crohna?
Mám problémy s nadýmání a nadměrnou plynatostí. Když jsem v klidu, často mi bublají střeva. Průjmy netrpím. Byla jsem na gastroskopii, dopadla v pořádku. Dle krve mám zvýšené ASCA IgG protilátky, ASCA IgA zvýšené nejsou. Sem tam se mi objeví v ústech aft. Kolnoskopie mě čeká, ale mám z ní strach. Myslíte že se může jednat o Crohna? Máte někdo podobné příznaky a zkušenosti?
brusinka

Re: Je to Crohn?

Příspěvekod brusinka » 04 led 2018, 16:15

Ahoj, je těžké na tvou otázku odpovědět. Počkej na vyšetření. Pokud máš zájem, tady je pár rad ke kolonoskopii: odpoledne před vyšetřením budeš pít přípravek na vyčištění střev- je velmi důležité, aby střevo bylo velmi dobře vyčištěné, jinak nic neuvidí a celé to bylo na nic. Pokud vím (už jsem jí dlouho nepodstupovala), tak jsou dvě možnosti buď přípravek Fortrans- to jsou sáčky s práškem, který se rozpouští ve vodě, dospělý člověk normální velikosti :D musí většinou vypít 4 l. Já mám 43 kg, tak mi stačily 3 l :lol: . Nicméně z vlastní zkušenosti musím říct, že u prvního litru si říkám- "co ty lidi blbnou, vždyť to jde". U druhého už si to neříkám :mrgreen: - mě to prostě nejde :cry: Ale je tu řešení- existuje přípravek Picoprep, nevím jak teď, ale dřív byl na předpis, který ti musel napsat lékař a ty sis ho musela vyzvednout před vyšetřením v lékárně a doplatit cca 300,-, ale byl toho jen velký panák, hořké tekutiny, který se pak zapil 4 l čiré tekutiny( voda, minerálka...). Vyšetření se dá udělat v krátkodobé narkoze- cca 20 min, musí se to většinou dohodnou předem. Já už do toho jinak nejdu. Jen se musí počítat s tím, že musíš mít pak doprovod z nemocnice a nesmíš 24 h řídit. Tolik ke kolono, snad ti to k něčemu bude.
A můj názor ke crohnu: u mě byl nástup tak agresivní, že bys opravdu poznala, že je něco špatně. Během 10 dní ztráta 11 kg až na 33 kg, křeče v břiše až jsem bolestí brečela, ztráta chuti k jídlu, zvracení..... V nemocnici udělali z krve CRP- ukazatel zánětu v těle- já měla 256. Tolik začátek, do té doby nic, blesk z čistého nebe. Od puberty do 32 let při velkém stresu průjmy, které okamžitě ustaly po uklidnění. Jinak nic.
Opět z vlastní zkušenosti: v klidu sice střeva občas škrundají, nicméně téměř nic nebolí. Ve stresu, při fyzickém, ale i psychickém vypětí se vše zhoršuje. Takže podle toho co píšeš, bych ještě neházela flintu do žita. Uklidni se, nestresuj se a počkej na výsledky :D Držím palce, aby to nebylo nic vážného. A pokud by se přeci jen potvrdil crohn, tak věř, že i s Crohnem se dá žít celkem normální, pohodový život.