Segment.kolitida

V této kategorii lze diskutovat o všem možném i nemožném...
Lenka

Segment.kolitida

Příspěvekod Lenka » 18 říj 2017, 22:31

Zdravím lidickove. Jsem tu nová a čtu a čtu a čtu. Chtěla bych se zeptat jestli tu ma někdo diagnostikovanou segmentalni kolitidu typu chron. Všude se docitam o UC a mám za to ze je do dost podobne. Děkuji L.
brusinka

Re: Segment.kolitida

Příspěvekod brusinka » 07 lis 2017, 21:17

Ahoj Lenko, koukám že nikdo neodpovídá, tak aby ti tu nebylo smutno, tak odpovídám. I když o segmentální kolitidě typu Crohn jsem nikdy neslyšela. Já mám klasického Crohna. Rozdíl mezi UC a MC v praktickém životě pro pacienty moc není, příznaky jsou v podstatě velmi podobné- průjmy, hubnutí, nevstřebávání živin a střídání klidové fáze a vzplanutí choroby. Rozdíl je v tom, že UC je pouze v tlustém střevě a crohn může být v celém zažívacím traktu. Od dutiny ústní, přes jícen, žaludek obě střeva až po konečník. Ve většině případů je ve spojení tenkého a tlustého střeva. Obě jsou prozatím nevyléčitelné, jen u UC to může v současnosti skončit odebráním celého tlustého střeva a tím k "vyléčení". Ale neboj, pokud se právě nacházíš ve fázi vzplanutí (relaps) bude líp. V klidové fázi (remise) se dá žít i celkem normální život, pouze je potřeba najít dobré lékaře, vyvarovat se stresu :) a počítat s tím, že budeš více unavená než před nemocí a tomu přizpůsobit své fungování. Jídlo se až na výjimky téměř vše vrátí do normálu. Jen je třeba se už navždy vyvarovat polotovarům a dochucovadlům a umělým náhražkám. Ať už másla, cukru .....žádné margariny a umělá sladidla. Vše z prvosurovin. Vařit, ne se cpát glutamátem používaným ve všech konzervách, polévkách a jídlech z pytlíku, kořenících směsích.... Čti diskuzi, tam se o praktickém životě s touto mrškou dozvíš téměř vše a pokud přecijen ne, tak se klidně ptej. Krásné dny příští a neklesej na duchu.
Lenka

Re: Segment.kolitida

Příspěvekod Lenka » 09 lis 2017, 07:26

Brusinko. Děkuji moc za odpověď. Prave e ja se o segment.kolitide nemůžu nikde nic dočíst. Ale příznaky i léčba jsou stejně jako u UC. A o te je tu toho dosti. Děkuji.