koloskopie

Nemocnice zrovna nemilujeme, přesto tam musím trávit dost času. Víte o skvělém lékaři nebo pracovišti? O někom, kdo vám pomohl? Podělte se a pomáhejte. Zkušenosti z nemocniční léčby, způsoby - na co si dát pozor.
Betka
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

koloskopie

Příspěvekod Betka » 30 dub 2007, 18:22

Měla bych tento dotaz: Je možné koloskopii odmítnout?
Je mi 42 let a choroba u mě propukla ve věku asi 19 let. První záchvat byl dost těžký, brala jsem tehdy nějakou dobu kortikoidy, vše se zklidnilo a dá se říci, že jsem téměř 20 let žila bez jakýchkoli omezení – nedržela jsem žádnou dietu, jedla jsem úplně všechno, navíc jsem kouřila. Nyní po 20 letech došlo po antibiotické léčbě k probuzení choroby – pravděpodobně to však bylo zpùsobeno především psychickými problémy (u maminky byla diagnostikována Alzheimerova demence, musím se o ni starat a je to opravdu náročné). Navíc se nejedná o nějakou příliš agresivní ataku.
Mùj problém spočívá v tom, že jsem tato vyšetření absolvovala před 20 lety při propuknutí nemoci a moje vzpomínky na ně jsou strašlivé – především na to, co následovalo po nich. Po každém takovém vyšetření jsem měla bolesti, krvácela jsem, několik týdnù jsem ležela v posteli a než došlo ke zlepšení, uplynulo vždy 4 – 6 měsícù. A tak to bylo pořád dokola jako v začarovaném kruhu – zlepšení, vyšetření, pak zase zhoršení a vyšší dávky lékù, po zlepšení zase další vyšetření, zhoršení atd. Přestala jsem tehdy na gastroenterologii chodit úplně, protože jsem získala pocit, že by mě časem asi zabili. Nechala jsem střevo v klidu, bez nafukování a jiných procedur a bylo mi dobře.
Když mě teï chtějí objednat na toto vyšetření znovu, jsem zděšená. Je mi totiž po 4 měsících léčení docela dobře a představa, že se to všechno vrátí na začátek a já budu v létě místo prázdnin bojovat s prùjmem, krvácením a bolestmi, mě naprosto děsí. Mám z toho takovou hrùzu, že ani nemùžu spát. Doktoři vám samozřejmě řeknou, že k ničemu takovému nedojde. Já však tyhle zkušenosti mám a vím, že nejsem sama. Chápu, že je toto vyšetření diagnosticky velmi dùležité, ale za tu cenu o ty výsledky nestojím.
Poraïte! Díky!
Katy
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod Katy » 04 kvě 2007, 14:52

Asi by bylo dobré vidět, jak tvá střívka po té době vypadají. Múžeš mít stenózy apod.. Z koloskopie mám taky špatné zážitky, i když ne takové jeko ty. Co takhle zvolit jinou metodu? Fotící kapsle je mnohem šetrnější. Taky by mohla stačit jen MR-klýza. Sice neuvidí přímo sliznici střeva, ale uvidí jeho tvar, mízní uzliny v okolí... takže kdyby tam byl nějaký prúšvih, poznali by to.
Jinak právo na odmítnutí vyšetření máš vždycky. Jen se ti pak múže stát, že tě dál nebudou chtít ošetřovat a budeš muset jít jinam. K.
Betka
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod Betka » 05 kvě 2007, 22:03

Díky Katy za radu. Nevěděla jsem, že jsou i jiné možnosti. Snad se s paní doktorkou nějak domluvím. Mám totiž teï velké problémy v rodině a jsem na tom psychicky opravdu dost zle, takže jakýkoli další stresující podnět mě ničí a vrací tu debilní chorobu o několik týdnú zpět. Před týdnem jsem byla ještě vcelku v pohodě, ale zmínka o koloskopii mě totálně rozhodila - prújem, bolesti, všechno je tu zase. A já potřebuju být aspoň trochu fit, abychom se mohla postarat o maminku.
Katy
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod Katy » 07 kvě 2007, 19:08

Betko, ještě zvaž, jestli by Ti nepomohly antidepresiva. Musela bys navštívit psychiatrii, vúbec ale neplatí, že všichni psychiatři jsou blázni :-). Stačily by Ti velmi malé dávky, dnešní antidepresiva nejsou návyková a neškodí ani při dlouhodobém užívání. Naopak, přestala bys mít stísněné pocity, pocity strachu, stres se zredukuje na minimum... a střívkúm stres rozhodně neprospívá, jak sama nejspíš víš. Nevím, jaký máš k těmhle lékúm vztah, já si ale myslím, že brát je není žádný projev slabosti. Naopak si myslím, že je ta největší blbost nechat si rozjet relaps kvúli neléčenému stresu. Antidepresiva fungují tak, že doplňují do mozku serotonin, který tam např. v depresi a ve stresu částečně chybí. Tj. když je bereš v tomhle stavu, dostaneš se na svoji normální hladinu serotoninu a vrátíš se ke svému normálnímu psych.stavu a náladě. Když je bereš a máš serotoninu dostatek, ten přebytečný se zas odbourá a nic to s tebou neudělá. Dost lidí s MC a UC bere antidepresiva právě proto, aby se vyhnuli relapsu ze stresu.
Betka
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod Betka » 07 kvě 2007, 21:57

Díky za radu a za podnět. Přiznám se, že o tom už sama v posledních dnech uvažuju, protože to nezvládám. Nejsem typ, který by se ze všeho hroutil, ale teï už je toho fakt moc najednou. S psychiatry žádný problém nemám, už jsem tam kdysi chodila kvúli nespavosti a pomohli mi. Taky jsem tehdy brala nějakou dobu antidepresiva, sice jsem z nich byla trochu utlumená, ale hlavní bylo, že to pomohlo. Mám pocit, že kdybych teï zvládla psychiku, tak už se klidně obejdu i bez Prednisonu. Když budu víc v pohodě, tak i ty své problémy zvládnu snadněji. Je to depresivní, každý den uklízím po mamince podělaný byt, ona jenom chodí kolem dokola a vydává rúzné zvuky, protože mluvit už přestala, neví vúbec co je za den a tak. Vím, že bude muset do domova dúchodcú, protože až přestane chodit, tak už tu péči nezvládnu - ona váží 80 kg a já 50. Mám to už i všechno domluvené a zařízené, je to tam hezké a starají se o ně dobře, jenom zatím neznám zpúsob, jak ji tam dostat. Odmítá cokoli, nechce ani chodit ven, převlékat se, umývat se a nic - a tak jen bezmocně přihlížím. Ještě jednou dík, určitě to zkusím. :)
michalB
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod michalB » 23 srp 2007, 13:59

Betko, z antidepresiv strach neměj, vždy to není nic špatného. Vem si, kolik lidí je bere a pomalu ani nemá dúvod.
thrueman
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod thrueman » 01 zář 2007, 13:58

Ano jakekoliv vysetreni je mozne odmintout, ale jeste k vasim dotazum. Pokud jste toto vysetreni prodelala pred 20lety, budte si jista ze za tu dobu prodelala medicina znacny pokrok a i metody vysetreni se zmenily. Sam nemam z koloskopickeho vysetreni pred 3 roky prilis dobre vzpominky, ale musim jednoznacne rici, ze zalezi na lekari. Jsou reznici a jsou lidi. Kdyz se dostanete reznikovi na stul je to krajne neprijemne.

Prodelal jsem nekolik gastroskopii u nekolika ruznych lekaru a mohu prohlasit ze jde o rozdily 100% do plusu i minusu. Jak co do neprijemnosti a bolestivosti tak co do prostredi. Zaklad je ovsem v lidech, nikoliv v metodach vysetreni. Zmente lekare pokud mate pocit ze s vami zachazi jako z kusem masa. Uvidite ze i ta nejneprijemnejsi vysetreni se daji prezit kdyz je vule na obou stranach.

Za dalsi prestante kourit. Pokud jste momentalne ve stresujicim a negativnim prostredi jak pisete, zkuste se radovat z malickosti, zkuste se zastavit a premyslet nad tim co delate. Zadna psychofarmaka vam nepomohou pokud sama nebudete mit vuli.

A v neposledni rade premyslejte o tom, co jste kdy udelala pro ocistu vaseho tela. Myslim vnitrni ocistu a nikoliv dusevni. Sanitarni den se tomu rika. Vezte ze tak jako je cas od casu treba uklidit doma, telo potrebuje vycistit zevnitr.

O nemocech jako CR a UC se rika, ze jsou tzv. autoimunitniho charakteru, tzn. ze imunitni system z ruznych vetsinou neznamych pricin selhava a dela neco co nema, typicky likviduje telu vlastni tkan. Pokud se zeptate proc tak imunitni system cini, najdete velice jednoduchou odpoved, protoze se tam ukladaji toxicke latky se kterymi si telo nedokaze poradit. Misto ulozeni muze byt kdekoliv v tele, krome strev a travici soustavy to mohou byt i klouby atp.

Jsem 3 roky po prvni indikaci obtizi a nasledne diagnoze Mr.Crohn s prokazanym postizenim terminalniho ilea. Problemy zacaly nahle, na podzim roku 2004 a projevovaly se postupnym zvysovanim nechutenstvi, nevolnosti a neschopnosti pozit jakoukoliv potravu az do stavu kdy jsem zkolaboval v ordinaci u obvodniho doktora. Tc jsem v klidovem stavu bez vaznejsich obtizi. Po tom co jsem 2 roky uzival Pentasu a stav se nelepsil jsem zacal studovat materialy dostupne na internetu a provedl nekolik konzultaci s lekari zabyvajicimi se timto fenomenem. Od te doby pravidelne uzivam JEN potravinove doplnky od splecnosti FLP. Jde o produkty zalozene na rostlince zvane Aloe Vera zpracovane do podoby gelu podle patentovaneho postupu. Detaily o teto rostline by zabraly dalsi stranky. Pokud budete mit zajem dodam komplexni info. Kazdopadne po zahajeni uzivani popsaneho doplnku stravy se muj stav subjektivne velmi zlepsil a nemam v soucasnosti vaznejsi obtize. To je tedy i moje posledni rada.
Měla bych tento dotaz: Je možné koloskopii odmítnout?
Je mi 42 let a choroba u mě propukla ve věku asi 19 let. První záchvat byl dost těžký, brala jsem tehdy nějakou dobu kortikoidy, vše se zklidnilo a dá se říci, že jsem téměř 20 let žila bez jakýchkoli omezení – nedržela jsem žádnou dietu, jedla jsem úplně všechno, navíc jsem kouřila. Nyní po 20 letech došlo po antibiotické léčbě k probuzení choroby – pravděpodobně to však bylo zpúsobeno především psychickými problémy (u maminky byla diagnostikována Alzheimerova demence, musím se o ni starat a je to opravdu náročné). Navíc se nejedná o nějakou příliš agresivní ataku.
Múj problém spočívá v tom, že jsem tato vyšetření absolvovala před 20 lety při propuknutí nemoci a moje vzpomínky na ně jsou strašlivé – především na to, co následovalo po nich. Po každém takovém vyšetření jsem měla bolesti, krvácela jsem, několik týdnú jsem ležela v posteli a než došlo ke zlepšení, uplynulo vždy 4 – 6 měsícú. A tak to bylo pořád dokola jako v začarovaném kruhu – zlepšení, vyšetření, pak zase zhoršení a vyšší dávky lékú, po zlepšení zase další vyšetření, zhoršení atd. Přestala jsem tehdy na gastroenterologii chodit úplně, protože jsem získala pocit, že by mě časem asi zabili. Nechala jsem střevo v klidu, bez nafukování a jiných procedur a bylo mi dobře.
Když mě teï chtějí objednat na toto vyšetření znovu, jsem zděšená. Je mi totiž po 4 měsících léčení docela dobře a představa, že se to všechno vrátí na začátek a já budu v létě místo prázdnin bojovat s prújmem, krvácením a bolestmi, mě naprosto děsí. Mám z toho takovou hrúzu, že ani nemúžu spát. Doktoři vám samozřejmě řeknou, že k ničemu takovému nedojde. Já však tyhle zkušenosti mám a vím, že nejsem sama. Chápu, že je toto vyšetření diagnosticky velmi dúležité, ale za tu cenu o ty výsledky nestojím.
Poraïte! Díky!


king11
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod king11 » 02 zář 2007, 15:29

[quote]
Ano jakekoliv vysetreni je mozne odmintout, ale jeste k vasim dotazum. Pokud jste toto vysetreni prodelala pred 20lety, budte si jista ze za tu dobu prodelala medicina znacny pokrok a i metody vysetreni se zmenily. Sam nemam z koloskopickeho vysetreni pred 3 roky prilis dobre vzpominky, ale musim jednoznacne rici, ze zalezi na lekari. Jsou reznici a jsou lidi. Kdyz se dostanete reznikovi na stul je to krajne neprijemne.

Prodelal jsem nekolik gastroskopii u nekolika ruznych lekaru a mohu prohlasit ze jde o rozdily 100% do plusu i minusu. Jak co do neprijemnosti a bolestivosti tak co do prostredi. Zaklad je ovsem v lidech, nikoliv v metodach vysetreni. Zmente lekare pokud mate pocit ze s vami zachazi jako z kusem masa. Uvidite ze i ta nejneprijemnejsi vysetreni se daji prezit kdyz je vule na obou stranach.

Za dalsi prestante kourit. Pokud jste momentalne ve stresujicim a negativnim prostredi jak pisete, zkuste se radovat z malickosti, zkuste se zastavit a premyslet nad tim co delate. Zadna psychofarmaka vam nepomohou pokud sama nebudete mit vuli.

A v neposledni rade premyslejte o tom, co jste kdy udelala pro ocistu vaseho tela. Myslim vnitrni ocistu a nikoliv dusevni. Sanitarni den se tomu rika. Vezte ze tak jako je cas od casu treba uklidit doma, telo potrebuje vycistit zevnitr.

O nemocech jako CR a UC se rika, ze jsou tzv. autoimunitniho charakteru, tzn. ze imunitni system z ruznych vetsinou neznamych pricin selhava a dela neco co nema, typicky likviduje telu vlastni tkan. Pokud se zeptate proc tak imunitni system cini, najdete velice jednoduchou odpoved, protoze se tam ukladaji toxicke latky se kterymi si telo nedokaze poradit. Misto ulozeni muze byt kdekoliv v tele, krome strev a travici soustavy to mohou byt i klouby atp.

Jsem 3 roky po prvni indikaci obtizi a nasledne diagnoze Mr.Crohn s prokazanym postizenim terminalniho ilea. Problemy zacaly nahle, na podzim roku 2004 a projevovaly se postupnym zvysovanim nechutenstvi, nevolnosti a neschopnosti pozit jakoukoliv potravu az do stavu kdy jsem zkolaboval v ordinaci u obvodniho doktora. Tc jsem v klidovem stavu bez vaznejsich obtizi. Po tom co jsem 2 roky uzival Pentasu a stav se nelepsil jsem zacal studovat materialy dostupne na internetu a provedl nekolik konzultaci s lekari zabyvajicimi se timto fenomenem. Od te doby pravidelne uzivam JEN potravinove doplnky od splecnosti FLP. Jde o produkty zalozene na rostlince zvane Aloe Vera zpracovane do podoby gelu podle patentovaneho postupu. Detaily o teto rostline by zabraly dalsi stranky. Pokud budete mit zajem dodam komplexni info. Kazdopadne po zahajeni uzivani popsaneho doplnku stravy se muj stav subjektivne velmi zlepsil a nemam v soucasnosti vaznejsi obtize. To je tedy i moje posledni rada.

[quote]
Měla bych tento dotaz: Je možné koloskopii odmítnout?
Je mi 42 let a choroba u mě propukla ve věku asi 19 let. První záchvat byl dost těžký, brala jsem tehdy nějakou dobu kortikoidy, vše se zklidnilo a dá se říci, že jsem téměř 20 let žila bez jakýchkoli omezení – nedržela jsem žádnou dietu, jedla jsem úplně všechno, navíc jsem kouřila. Nyní po 20 letech došlo po antibiotické léčbě k probuzení choroby – pravděpodobně to však bylo zpúsobeno především psychickými problémy (u maminky byla diagnostikována Alzheimerova demence, musím se o ni starat a je to opravdu náročné). Navíc se nejedná o nějakou příliš agresivní ataku.
Múj problém spočívá v tom, že jsem tato vyšetření absolvovala před 20 lety při propuknutí nemoci a moje vzpomínky na ně jsou strašlivé – především na to, co následovalo po nich. Po každém takovém vyšetření jsem měla bolesti, krvácela jsem, několik týdnú jsem ležela v posteli a než došlo ke zlepšení, uplynulo vždy 4 – 6 měsícú. A tak to bylo pořád dokola jako v začarovaném kruhu – zlepšení, vyšetření, pak zase zhoršení a vyšší dávky lékú, po zlepšení zase další vyšetření, zhoršení atd. Přestala jsem tehdy na gastroenterologii chodit úplně, protože jsem získala pocit, že by mě časem asi zabili. Nechala jsem střevo v klidu, bez nafukování a jiných procedur a bylo mi dobře.
Když mě teï chtějí objednat na toto vyšetření znovu, jsem zděšená. Je mi totiž po 4 měsících léčení docela dobře a představa, že se to všechno vrátí na začátek a já budu v létě místo prázdnin bojovat s prújmem, krvácením a bolestmi, mě naprosto děsí. Mám z toho takovou hrúzu, že ani nemúžu spát. Doktoři vám samozřejmě řeknou, že k ničemu takovému nedojde. Já však tyhle zkušenosti mám a vím, že nejsem sama. Chápu, že je toto vyšetření diagnosticky velmi dúležité, ale za tu cenu o ty výsledky nestojím.
Poraïte! Díky

Kdyby po mě chtěla doktorka koloskopii,tak bych jí odmítl,pokud to neni nutný.Pořád existuje jiný vyšetření třeba ultrazvuk a mělo by to stačit.Při nejhorším bych si koloskopii nechal provést při analgosedaci,prostě si nebudeš nic pamatovat z té koloskopie.A za 2 hodinky odejdeš z nemocnice.Ale je to jenom moje zkušenost!
chasi
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod chasi » 16 zář 2007, 16:19

Zitra me ceka koloskopie, tak se uz ohromne tesim :)
Ale proc pisu - mam konecne navod jak vypit snesitelne Fortrans. Kupte si cernorybizovy dzus a v tom ten sajrajt rozpustte. Poradila mi to sestra na gastru. Ja si tedy koupil Relax dzus cerny rybiz a vskutku - ta hnusna chut Fortransu neni citit...
olca
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod olca » 16 zář 2007, 20:29

Diky za radu. :-) ..hned jsem si to poznamenala, i kdyz doufam, ze me kolonoskopie v nejblizsi dobe neceka.. :-( ...tak to zitra zvladni v pohode!!!!
chasi
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod chasi » 17 zář 2007, 13:49

Jsem uz zpet po kolonoskopii a muze dale referovat.
Doporucuji jen a pouze RELAX dzus cerny rybiz; posledni sacek jsem rozpustil v Hello dzusu - a uz slana chut byla citit. Asi ten Relax byl 100% :)

Po dnesni koloskopii si nepamatuju temer nic. Prislo mi, ze za dve minuty to bylo hotovy, pritom jsem tam lezel skoro 30 minut :) Mejte se vsichni fajn, 28. zari se tesim na shledani;)
Karels
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod Karels » 18 zář 2007, 06:31

Taková kolonoskopická vyšetření jsem absolvoval asi 4, nebo 5 - dúležitý je poprosit o uklidňovací injekci... to potom člověk zvládne...
Wenny
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod Wenny » 26 zář 2007, 12:04

ahojte, úplně mi naskakuje husí kúže, když slyším fortrans, fuj. Moje zkušenosti nejsou taky nic moc. Bez problémú jsem to vypila snad jednou v životě. Už by mohli vymyslet něco lepšího. Nevím, jestli s tím máte někdo zkušenost, ale když jsem přestoupila k doktorovi do Olomouce, nedostala jsem fortrans, ale fosfátový roztok, což bylo fantastické, protože slanného hnusu se pije cca hrnek a muselo se to zapít min 4l vody, což bylo snesitelnější. Když jsem šla znovu, tak mi chtěli dát opět fortrans a na požádání mi opět dali fosfátový roztok(teda alespoň myslím, že to bylo tohle). Už sice zvracím i tohle, ale díky za super tip s džusem, určitě to na jaře vyzkouším a doufám, že to klapne a nebudou do mě muset cpát hadičky. S přispáním a džusem se mi začne koloskopie snad i líbit :) díky
Alèa
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod Alèa » 27 zář 2007, 11:12

Ahojík! Musím se teda přiznat že mně se nikdy nepodařilo vypít ani fortrans ani fosfátový roztok bez problémú:-( No radši sem si tu hadičku do nosu nechala navat od tety dpobrovolně. Rybízový džus určitě vyzkouším (příště-hodně za dlouho:-D )ale obávám se že u na to mám takovej nos že to cítím všude...=)
Janula
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod Janula » 28 zář 2007, 18:51

Ahuj, s fosfátovým roztokem, jsem měla taky strašné zkušenosti. V nemocnici mi to zředili vodou a vodou jsem i zapíjela. No moc jsem toho v sobě neudržela. Sestřičky v gastro poradně mi poradily, ředit a zapít Spritem, vybublinkovaným. Celkem se to dá.

Janula

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů