Výrazné zlepšení Crohna hladovkou

Bohužel, ale je to tak. To co jiným lidem přináší mnohdy libé a slastné pocity, pro některé z nás znamená věčný boj na ostří vidličky. Tak, prosím, podělte se s námi o Vaše zkušenosti.
vitek
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod vitek » 28 pro 2009, 01:02

Zdravím vás všechny na fóru,
po pěti měsících od hladovky se mi, bohudík, nevyskytují žádné subjektivní příznaky Crohna a jsem stále bez léků. Stolice normální 1x denně (co bylo před léčením byla hrůza).

Výsledky ze sona a rektoskopie jsou velmi optimistické. Na sonu je patrná lehce zjizvená tkáň na přechodu tenké-tlusté střevo, která může být starého data. Rektoskopie ukázala absolutně zdravou sliznici střeva v dříve postiženém konečníku, který předtím hnisal a krvácel. Výsledky z krve budou až později.

Svoje léčení hladovkou a dietní úpravy jsem popsal zatím anglicky na http://mech.fsv.cvut.cz/~smilauer/Crohn ... ing_en.pdf včetně obrázku koncentráčnického těla po hladovce :) .

Přeji vám rovněž zažít radost z uzdravení, i když nemoc dává mizivou naději. Jakoby platila slova: Proste, a bude vám dáno; hledejte, a naleznete; tlučte, a bude vám otevřeno. Neboť každý, kdo prosí, dostává, a kdo hledá, nalézá, a kdo tluče, tomu bude otevřeno.
cicastro
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod cicastro » 29 pro 2009, 08:49

Vítku,chci ti pogratulovat k tvému"úspěchu",ale bohužel musím dát za pravdu Zdence.To čeho jsi dosáhl svědčí o tvé nezdolné vůli,odvaze a to hlavní nezlomné víře,která tě prozatím uzdravila.
Stejně jako ty jsem vypadal před 28 lety,kdy jsem po půl roce ataku Crohna zhubl 98 na 47 kg.Bohužel nevyšlo to ode mě,nýbrž mě k tomu dovedla neschopnost stavu tehdejších lékařů diagnostikovat a účinně léčit tuto nemoc.Vysvobozením byla operace,která se po 10 letech opět opakovala a pak ještě jedna,jak se říká do třetice všeho dobra či zla?Nyní mám i já relativní klid.Ale bacha čert nikdy nespí.Když se člověk vrátí do normálního chodu je zde velká pravděpodobnost recidivy.
Původně jsem byl vědomě ateista a po tom všem mám stejně jako ty blíže k bohu.Člověk se dostane až na dno,ke své duchovní podstatě a odtud je to jen krůček.Jde v podstatě jen o to,aby mu jeho víra vydržela i tehdy,když se cítí relativně dobře.Přeji ti,aby tě tvá víra neopustila.
king11
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod king11 » 31 pro 2009, 19:07

Hladovkou crohna nevylecis,Zdenka ma pravdu,ale muzes to zlepsit.Me treba strasne pomaha opalovani na solariu.Chodim tam 1-2 týdne a hrozne moc mi to pomaha.Mejte se fajn
vitek
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod vitek » 01 led 2010, 19:54

Malá poznámka ke spojení Crohna nikdy nevyléčíš. Raději bych přefrázoval na dispozice ke Crohnově nemoci těžko vyléčíš. Je to stejné jako s alergiemi - pokud nemám alergen, alergie spí a nezlobí. Takoví lidé se většinou považují za zdravé (tj. bez symptomů) pokud se vyhýbají alergenu. Čili nemocnost je podmíněná prostředím. V tom vidím největší problém filosofie léčení Crohna, kdy vám lidé často říkají "Crohna nikdy nevyléčíš".
vitek
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod vitek » 21 pro 2010, 23:05

Ahojky,
považuji za morální povinnost informovat o výsledcích svého hladovění na Crohnovu nemoc. Před diagnostikováním Crohna jsem měl velmi špatné stavy, vyčerpanost, únava, plynatost, průjmy, asi každý zná. Crohn diagnostikován v 02/2008, poté PENTASA 4 ks denně, situce se stabilizovala, ale pořád to nebylo ono. Váha byla stabilně 64 kg (po hladovce se drží na 69 kg, čili se "něco" v těle muselo stát).

Hladovění jsem začal před rokem a půl, tedy 4.6.2009 38-denní hladovkou (Breussova dieta). Tím došlo ke zmizení všech symptomů Crohna a během hladovky jsem přestal brát léky. Dále jsem prohladověl na jaře 16.3.-31.3. (Breuss) a v létě 2.8.-26.8 (jen bylinkové čaje) a pravidelně hladovím jeden den v týdnu. Váha se pohybovala v mezích 55-71 kg/178 cm, stabilně se drží kolem 69 kg. Změnil jsem jídelníček před rok 1950 a eliminoval lehké alergeny z potravin, stress, jiné uspořádání života a priorit. Snažil jsem se o maximum schůdných změn.

Rektoskopie 6.12.2009 ukázala naprosto zdravý konečník, který byl před hladovkami dosti napaden. Rozbory krve byly v normě, kromě železa jednou s hodnotou 7.3 umol/l. Koloskopie 20.12.2010 ukázala dobrý konečník, ale malé postižení Crohnem v terminálním ileu, bez zánětu. Subjektivně jsem bez potíží. Hladovkami jsem každopádně dosáhl 95% zlepšení stavu bez nutnosti požírat léky. Alespoň se cítím zdravý.

Crohn má velkou setrvačnost - ať už jeho vznik či zánik. Hladovky naopak účinkují během 2-3 týdnů. Čili je možné najet na cyklus hladovka-Crohn-hladovka a nemoc nikdy nenechat rozjet do plného stadia. To se zatím dobře daří přes rok a půl. Důležitou roli také hraje víra v uzdravení. Skeptici určitě namítnou, že výsledek není 100%-ní, ostatně není všem dnům konec a mám připravenu další doplňkou sérii experimentů. Dejte vědět, jestli vás napadne nějaký další pokus a, pokud bude rozumně vyargumentovám, třeba ho vyzkouším. Hladovka ze všech metod (kromě chirurgie a drsné léčby různými medikamenty) zabírá nejlépe. Už Hippokrates tvrdil: "Co nevyléčí hlad, nevyléčí žádný lék".

Tyto radostné zprávy určitě patří do radostných vánočních svátků a přeji je i Vám.
honza
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Příspěvekod honza » 26 lis 2011, 17:26

Ahoj Vítku,

moc děkuji za mimořádně zajímavé příspěvky. Nepochybuji o blahodárných účincích půstu. Mám Crohna už 27 let a vyzkoušel jsem řadu tzv. alternativních léčeb, včetně hladovky - ovšem nikdy ne v tak důsledné formě, jak popisuješ (hladověl jsem nejvíce 5 dnů, ale i tak to mělo příznivé účinky). Tvůj přístup mě tedy inspiruje a na jaře bych chtěl delší půst vyzkoušet. Dále musím napsat, že řada tvých postřehů a zkušeností se shoduje s mými:

1. Úprava stravy - u Crohna jedna ze zásadních věcí, dobrá léčba si vyžaduje zásadní zásah do stravovacích návyků. Tvá úprava se pozoruhodně shoduje s mými zkušenostmi. Jeden čas jsem přešel i na vegetariánskou stravu, dnes mohu jíst skoro vše, aniž by mi to dělalo nějaké problémy, přesto co nejvíce omezuji např. rafinovaný cukr, konzervované potraviny apod. - Při průjmu se mi velmi osvědčilo nasazení tabletek z mořské řasy Chlorella.

2. Zeleninové šťávy - velmi dobré účinky na Crohna má též podomácku připravená šťáva z karotky a špenátu podle dr. Normana Walkera, podávaná nalačno.

3. Bylinné čaje - nejvíce mi pomohla mochna stříbrná, zmínit musím i meduňku lékařskou, měsíček či lnici květel. Takřka zázračné účinky se dostavily po pravidelném užívání kanadského bylinného přípravku INTRA, po zhruba pětiměsíčním užívání ve spojení s dietou a pravidelnými krátkými půsty doprovázenými čistěním organismu jsem mohl zcela vysadit kortikoidy i Pentasu.

4. Vytrvalostní běh - zní to asi poněkud šíleně, ale pravidelný vytrvalostní běh v mém případě výrazně dopomohl k redukci některých otravných projevů Crohna, jako je např. únava či deprese. Nemám na mysli extrémní dálky, denně běhám asi 5 km, jednou za týden 10-15 km. Chystám se na půlmaraton a snad někdy i maraton. Pokud člověk překoná úvodní nesnáze, pravidelný běh má ozdravné účinky a podle mého názoru je velmi vhodným doplňkem léčebné terapie, od pozdního podzimu do začátku jara jej lze nadto spojit s otužováním, pokud člověk vyběhne "nalehko". Netvrdím, že je to pro každého, v mém případě se ale běh osvědčil a stal se mi jakýmsi návykem a prostředkem k posilování organismu, který pak lépe dokáže vzdorovat nejen případným projevům Crohna, ale i různým infekčním onemocněním (které nezřídka dokáží Crohna "rozjet"). Začínal jsem velmi pozvolna, 1-2 km denně, důležité je vytrvat, tedy běhat pravidelně pět nebo šest dnů v týdnu. Když je pak člověk schopen uběhnout 10-15 km bez zastávky, organismus při této zátěži posiluje svou obranyschopnost a vytváří si prostředky k tomu, co bych označil jako "sebevyladění".

Nyní se tedy v mysli zabývám představou delšího půstu, který jsi popsal ve svém příspěvku. Pokusím se to probrat i s lékařem, k němuž chodím na kontroly přibližně jednou za půl roku, a doufám, že se mi podaří se k tomu odhodlat. Nemám sice už přes 15 let vážnější problémy, ale s příchodem podzimu či jara o sobě občas Crohn dává vědět - proto určitě stojí za to vyzkoušet, zda by delší hladovka nemohla pomoci zredukovat či snad jako v tvém případě zcela odstranit i tyto občasné projevy. Ještě jednou děkuji za inspiraci!

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti