Markéta 22 let

Informace, zkušenosti, diagnózy... Pokud se chcete zeptat, poradit nebo svěřit.
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
Marketka90
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Markéta 22 let

Příspěvekod Marketka90 » 03 bře 2013, 17:54

Ahoj
před měsícem mi byla diagnostikována Crohnova choroba. Je mi 22 studuji vysokou školu. Nyní sice trochu s více absencema, ale snažím se. Ráda bych se zeptala co mám jíst jestli někdo nezná nějaké recepty. Sice se s mamkou snažíme vyhledávat, ale většina se na internetu liší a všude píší něco jiného. Občas si něco uvařím na keramické pánvi. Předem děkuji Všem kdo mi odpoví a pomohou mi při mé začátečnické nezkušenosti s tímto prevítem! :roll:
kika
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Markéta 22 let

Příspěvekod kika » 04 bře 2013, 10:42

Ahoj, na Tvůj dotaz ohledně stravy se nedá moc dobře odpovědět. Snášenlivost potravin je u tohoto onemocnění, aspoň podle mých zkušeností, dost individuální. Určitě bych Ti poradila koupit si nějakou knížku (kuchařku), která se zabývá tímto tematem. V knihkupectví, na netu jich najdeš spousty. Jinak samozřejmě platí klasická omezení typu zákaz luštěnin (a vůbec všeho co nadýmá), tučných a smažených jídel (tu keramickou pánev doporučuju, taky ji využívám), ostrá koření, ořechy a mák (vše co dráždí sliznici). Musíš si to vysledovat a za nějakou dobu sama poznáš, co Ti nedělá dobře. Já sama nějakou zvlášť dietu nedržím, ale to co jsem vypsala se snažím nejíst. Myslím, že i tak je docela velký výběr. Z masa můžeš téměř vše - hovězí, vepřová kýta, kotleta, panenka,telecí, kuře, krůta, králík, ryby, šunka, debrecínka, telecí a drůbeží párky.....Mléko a mléčné výrobky taky nejsou zakázané, i když mně osobně moc dobře nedělají. Držím pěsti ať se v tom všem brzo rozkoukáš a ať se Ti daří co nejlíp. Kdybys měla nějaké nejasnosti, tak napiš. :)
Marketka90
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Markéta 22 let

Příspěvekod Marketka90 » 04 bře 2013, 11:19

Ahooooj mocc děkuji ony jsou i kuchařky na tyto nemoci? a co mám zadat do vyhledávače to bych si ráda koupila :) jinak děkuji moc za odpověď
kika
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Markéta 22 let

Příspěvekod kika » 05 bře 2013, 09:35

Ahoj, já mám doma takovou menší knížečku - Diety při zánětlivém onemocnění střev od Mudr. Lukáše. Jsou tam od něho různý odborný rady a dietní recepty (některý možná až moc). Už mám sice starší vydání z roku 99, ale teď jsem to zkusila zadat na googlu a našlo mi to hodně odkazů. Myslím, že aspoň pro začátek jsou tam docela dobrý rady a některý jídla jsou celkem dobrý a ani ne moc náročný na přípravu. Jinak já jsem třeba včera vařila hovězí zadní podušený na cibulce (menší množství oleje i cibule) a přidala jsem tam mrkev, petržel, rajče a papriku. Ta zelenina se rozvaří, takže slupky z rajčete a papriky se pak vydělají a s rýží je to úplně normální jídlo. Jestli chceš, tak ti klidně různejch receptů můžu několik sepsat. Měj se pěkně. :)
růže
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Markéta 22 let

Příspěvekod růže » 05 bře 2013, 14:28

ahoj,já osobně jsem si psala do sešítku co jsem kdy snědla a jak mi pak bylo bolesti,průjmy a pod. Celkem mi to vyhovovalo i když je docela otravný pořád psát co jíš.Po čase jsem vysledovala co můžu a co ne.Někdy to nevydržím a zhřeším,jak já říkám,občas je to potřeba.Pak záleží na tom jak moc velký byl ten hřích a podle toho jsou menší nebo větší potíže.Velkou pravdou je,že každý snáší něco jiného.Já třeba luštěniny snesu,ale musí jich být jen trochu.Miluju čočku a fazola a tak si dám miminkovskou porci.Jenže někdo si to prostě nemůže dát vůbec.Broskev sním jednu a po druhé už by mi bylo zle.Veškeré ovoce si musím oloupat(i tu broskev) mandarinky a pomeranče jen sladké a vylupuji je i z těch vnitřních slupiček(a tak to jím jen v soukromí,protože při tom vypadám jako prase).Jinak jím celkem normálně,maso (ne moc tučné),všechny přílohy(brambory,knedle,rýže občas si dám i trochu hranolků),zeleninu mléčné výrobky,uzeniny raději dietnější(drůbeží,šunku...),vyhýbám se zauzeným salámům(vysočina,selský...).Neboj,časem si najdeš co ti vyhovuje a zvykneš si,že některá jádla prostě nemůžeš.Ono když víš,že ti je po tom blbě,tak na to chuť ani nemáš.A když jo,tak prostě zhřešíš,ale musíš počítat s tím,že ti pak bude asi zle.Sama vyzkoušej co ti vadí a co ne.Hodně zdaru a hlavně zdraví však ono to půjde :) :lol: :)
Petspi
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Markéta 22 let

Příspěvekod Petspi » 09 bře 2013, 21:18

Ahojky,
co se jídla týče, tak to je opravdu naprosto individuální záležitost a každý snese něco jiného :( - musí se to prostě po malých dávkách vyzkoušet - ale ty všeobecné věci (viz výše psáno) platí a ty i já sama dodržuji. I když časem třeba nejdeš alternativu, já jsem objevila například loupanou červenou čočku, která nenadýmá a dělám z ní polívku a jsem nadšená (ta mi velmi chyběla :D ). Kuchařky určitě existují a nějakou bych si pro začátek a počáteční inspiraci doporučila koupit (já jsem dostala přímo u doktora takové dvě brožurky, kde bylo pár receptů a potom mám knížku od Dr. Lukáše), ale i na internetu najdeš přímo recepty pro tuto nemoc.
Já mám MC 1,5 roku a stále zkouším :wink: - když je člověku trochu lépe, tak má tendenci něco zkusit, jestli by to přece jen nešlo. Někdy to ale nedopadne a je trochu špatně, ale s tím se musí počítat nebo moc neexperimentovat!
Ovoce a zelenina je problém, taky toho moc nejím - banán, oloupané jablko nebo kompot a ze zeleniny jen okurku (oloupanou) a pak tedy mraženou zeleninu (většinou mix) v tepelné úpravě, tam šlupky nebývají. Ale v létě jsem třeba zkusila i pár rajčat nebo jahody a taky to prošlo - ale ty z marketu mi nechutnají, tak si počkám zase na léto. Nesmí toho člověk sníst moc, jak píšeš. Vždy jen tak pro chuť a změnu :D
brusinka
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Markéta 22 let

Příspěvekod brusinka » 10 bře 2013, 13:57

Ahoj, taky trošku přispěju. Obecně schvalovaná vařená mrkev, jedna z mála zelenin, která nám zbyla, mě dělala strašně zle. Dávali mi jí ještě ve špitále v polévce a trvalo mi to asi 4 dny než jsem přišla na to, že je to ta mrkev. Bylo parné léto a mě to osvěžující ovoce a zelenina moc chybělo. Po návratu jsem přirostla k internetu a hledala a hledala. A... kupodivu našla a na vlastním těle vyzkoušela. Netvrdím, že je to pro všechny, ale mě to jde i během zánětu. Zjistila jsem, že vodní meloun, žluté vnitřní listy salátu (já si dávám ledový nebo normální) jsou jen s malým obsahem vlákniny a nic mi neudělala ani nakládaná červená řepa. Hodně mi pomohly pomazánky z tvarohu. S česnekem nebo pažitkou a nebo na sladko. Zezačátku to bylo fakt zlé, než jsme se dostali na správnou diagnózu, tak jsem měla 33 kg. Bylo potřeba do mě narvat bílkoviny a tuk. Manžel vařil :D např. : kuřecí prsa na kostičky podusit na vodě. osolit, bazalku, česnek, zahustit smetanou s moukou, podávat s těstovinama. Nebo zadní hovězí podusit, sůl, mletý kmín, zahustit moukou, podávat s rýží... aby šlo do bříška jen to hodný- třeba krupicová nebo rýžová kaše- do tý jsem si rozvařila meruňky bez slupek. Přeju rychlé a pokud možno co nejméně nepříjemné hledání. :wink:
Jitka
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Markéta 22 let

Příspěvekod Jitka » 12 bře 2013, 20:41

Po delší době jsem se sem zase podívala a jsem překvapená, že na moje níže uvedené téma SAPONÁTY nikdo nereagoval.
Přitom to mám na sobě odzkoušené!!!! Netvrdím, že je to příčina nemoci, ale vliv to určitě má dost velký!!!!
Lukas.H
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Markéta 22 let

Příspěvekod Lukas.H » 04 čer 2013, 07:34

Je to skutečně strašně individuální. Třeba já (mc asi 8 let) můžu jíst všechno bez problémů. Teda skoro všechno, protože jsem poměrně mlsnej ;) .. Jediný co mi nedělá dobře, jsou džusy. Hlavně pomerančový. Samozřejmě vím, co by mohlo mít na nemoc vliv a tak se to snažím omezit, viz. třeba moje oblíbená ostrá jídla! Také se nedoporučuje kofein, moje velká neřest!
Určitě je tato nemoc plná určitých omezeních, ale dá se s ní žít zcela plnohodnotný život :) Hlavně nepropadat panice! Psychická uvolněnost je nejdůležitější :)
Tak hodně štěstí se studiem ( dá se to i s mc ;) ) i s všedním životem :)
Spectrik
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Markéta 22 let

Příspěvekod Spectrik » 16 čer 2013, 11:22

Ahoj,

Mně je 21, crohna mi diagnostikovali na začátku května letošního roku :) Byl to pro mě docela šok, nikdy jsem žádný závažný zdravotní problémy neměl, takže celkem změna. Taky studuju vysokou v Brně, teď po prázkách jdu do třeťáku. Nicméně už si na to začínám zvykat, chovám se k tomu jak kdybych tu nemoc vůbec neměl...zkrátka se snažím být v co největší psychický pohodě :) Těď na to beru prednison, salofalk. Ten prednison je celkem zlo, naskákalo mi akné, dál bych řekl malé změny v chování ale nic extra. To že musím dodržovat dietu, v podstatě zdravě jíst mě ani nevadí. Zdravá strava přece není na škodu :) Co mi teda vadí je, že nemůžu pít alkohol a podobné "neduhy". Většina mých kamarádů je prostě typu užívej si dokud můžeš(nechci říkat že nejsem jinej :D). Začínájí se ode mně distancovat, možná i trochu já od nich. Oni prostě nepochopí to, že já jsem ten člověk co nehodlá tuhle nemoc podcenit a dodržovat nějakou životosprávu aby se mi to náhodou nezhoršilo(zatím je to celkem vklídku, žádný píštěle nebo abscesy...). Prostě jsem jednou nemocnej tak se tomu musím přizpůsobit a alkohol, cigarety, občas hůlo(ukamenujte mě :D) zkrátka vynechat. V tom je ten problém, že prostě když jdeme ven tak je tam takovýhle neduh. V tomhle je to naprd. Ale co už, nenadělám nic, je to život :) Navíc si připadám aji vyjímečný s touhle nemocí :D. Mám teď prázdniny spíše "studijního směru". Tak to by bylo aspoň takhle k mému příběhu. Zatím se mějte a držte se :)
Lukas.H
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Markéta 22 let

Příspěvekod Lukas.H » 17 čer 2013, 06:40

Teď napíšu asi něco strašnýho a rozhodně si ze mně neberte příklad. ;) Já mám crohna od patnácti, teď mi je 24 a musím se přiznat, že jsem svoje tělo už nějakým tím litrem alkoholu prolil. Jak už jsem psal výše, je to prostě individuální. Ale pokud si se dokázal zříct alkoholu (kór na vejšce) tak je to jen chválihodné ;) .
Co se cigaret týče, tak mi dokonce bylo řečeno, že nikotin je prospěšný. Já jsem nekuřák a kouřit kvůli tomu rozhodně nezačnu, jen taková zajímavost. Ale rozhodně si nemyslím, že by marihuana byla špatná. Netrvrdím kouřit ji každý den, ale jednou za čas rozhodně nemůže ublížit.
Že je tahle nemoc svinstvo o tom není potřeba diskutovat, kolikrát si říkám, že by bylo lepší, kdybych si třeba zlomil nohu, ale zas na druhou stranu může být i hůř ;)
kika
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Markéta 22 let

Příspěvekod kika » 17 čer 2013, 10:36

Ahoj,
já mám Crohna už od 4 let, teď je mi 21, takže život bez něj si už vlastně ani nepamatuju...ve 12 letech sem byla na operaci a po roce na 2. Základku i SŠ jsem zvládala celkem v pohodě až do maturity, kdy se mi to samozřejmě kvůli stresům zhoršilo. Pak jsem sice začala studovat i na VOŠ, ale protože jsem neustále hubla, musela jsem školu přerušit a teď se ji chystám ukončit. Stokrát si můžu říkat, že se o nic nejedná a že když se budu stresovat, tak bude hůř, ale stejně to na mě vždycky všechno dolehne...teď jsem celkem v pohodě a právě proto se už do školy radši nechci vracet. Jinak se snažím celkově žít zdravě (dieta ani zákaz alkoholu a cigaret mi vůbec nevadí, asi je to i tím, že to mám od dětství). a s tím nikotinem si myslím, že to pomáhá spíš na UC, na Crohna to škodí.
Nicole
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Markéta 22 let

Příspěvekod Nicole » 18 čer 2013, 20:37

Lukas.H píše: Co se cigaret týče, tak mi dokonce bylo řečeno, že nikotin je prospěšný. Já jsem nekuřák a kouřit kvůli tomu rozhodně nezačnu, jen taková zajímavost. Ale rozhodně si nemyslím, že by marihuana byla špatná. Netrvrdím kouřit ji každý den, ale jednou za čas rozhodně nemůže ublížit.
Na ty cigarety snad byly i studie, u Crohna se koureni vyrazne nedoporucuje, protoze zhorsuje prubeh akutni faze nemoci. Naopak, u UC se zjistilo, ze ten nikotin neni tak spatny...

Ale kazdy at si dela co uvazi :).
Lukas.H
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Markéta 22 let

Příspěvekod Lukas.H » 19 čer 2013, 09:26

Nicole píše:
Lukas.H píše:

Na ty cigarety snad byly i studie, u Crohna se koureni vyrazne nedoporucuje, protoze zhorsuje prubeh akutni faze nemoci. Naopak, u UC se zjistilo, ze ten nikotin neni tak spatny...

Ale kazdy at si dela co uvazi :).
Ok, zmínili se mi o tom z kraje, když se mi nemoc objevila. Tak je možné, že za tu dobu zjistili něco jiného. Jak říkám, jsem nekuřák, tak jsem se o to ani příliš nezajímal :)

[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů