Resekce části střeva

Jak je snášíme: doporučení, zkušenosti k biologické léčbě, imunosupresivům... Imuran, Prednison, Pentasa a spol. Operace a chirurgické zákroky.
HonzaH

Resekce části střeva

Příspěvekod HonzaH » 26 led 2016, 11:31

Ahoj, léčím se s Crohnem už asi 3 roky, na začátku kortikosteroidy, teď už dlouho imuran. Mam stenózu tenkého střeva a celkově mám poškozeno zánětem asi 30 cm. Na poslední magnetické rezonanci bylo zjištěno, že v důsledku stenozy se střevo začína v jiném místě rozšiřovat a proto mi byla doporučena operace. Chtěl by se zeptat někoho, kdo má něco podobného už za sebou, jak to probíhalo, co čekat atd. Také mě pčekvapilo, že lékař, který mě bude operovat řekl, že den před operací mohu jíst nějakou kašovitou stravu, že dieta není třeba, ani žádné projímadlo. Pochopitelně mám z té operace strach, ale vím, že kdybych to odkládal, mohlo by být daleko hůř. Díky za vaše odpovědi a pěkný den.
kika

Re: Resekce části střeva

Příspěvekod kika » 27 led 2016, 14:29

Ahoj, já mám Crohna cca 20 let. Taky jsem měla ze začátku kortikosteroidy, pak imunosupresiva a nyní biologickou. Také trpím na stenózy a mám za sebou 3 operace, celkem mi zbývá něco přes metr tenkého střeva. Stejně jako Tobě, i mně se před místem stenózy začne střevo rozšiřovat, což je dle lékařů nejvyšší čas pro operaci. Před operacemi jsem měla vždy enterální výživu, takže jsem tuhou stravu ani nejedla, ale je pravda, že není potřeba nějaké razantní vyprazdňování. Zvláště v posledních několika letech se od takových těch Fortransů apod. ustupuje. Já jsem ještě den před mou poslední operací (cca před 10 měsíci) měla vývar s těstovinou a večer jsem dostala Yal na vyprázdnění, takže pokud Ti operatér řekl, že kašovitá strava není problém, myslím si, že ví, co říká. Já jsem měla samozřejmě také strach a naposledy jsem operaci, i přes naléhání lékařů, odkládala skoro rok. Vše je hodně subjektivní, záleží na tom, jestli máš velké bolesti, cítíš se plný, trpíš nadýmáním, pociťuješ, jak se natrávenina v místě stenózy zastavuje, máš špatné nutriční výsledky, jakou máš chuť k jídlu apod., je toho moc... Ani doktoři nedokážou s přesností říct, jak je stenóza široká a jestli je operace opravdu nevyhnutelná... Z mého pohledu se spíš bojí možných komplikací jako je perforace střeva, což je samozřejmě pochopitelné a v takovém případě jde asi o minuty. Nechci Tě nějak strašit nebo naopak od operace odrazovat, jen píšu můj názor. Je to opravdu velmi individuální a i když Ti lékaři doporučují jakoukoliv možnou cestu léčby, konečné rozhodnutí je vždy jen na Tobě. Zdraví (a střevo) má člověk jen jedno. Přeji hodně sil při rozhodování a kdybys měl ještě nějaké otázky, ráda odpovím.
Osky89

Re: Resekce části střeva

Příspěvekod Osky89 » 31 led 2016, 19:37

Ahoj, na podzim mi zjistili crohnovu nemoc, nyní mám jít na resekci části tenkého střeva. Přečetl jsem si, že vám zbývá něco přes metr tenkého střeva....To už je celkem velké riziko nebo ne? Mám strach, že by bude střevo bráno častěji a příjdu o celé....Chtěl bych se zeptat, co ti řekli lékaři? Četl jsem, že je to docela nebezpečné...člověk nebude moci příjmat živiny...Je to pravda? Díky za odpověď...
kubmanas

Re: Resekce části střeva

Příspěvekod kubmanas » 20 dub 2016, 10:47

Ahoj :) Mám Crohna cca 10 let a dnes to je přesně týden, co jsem po resekci cca 50cm střeva v oblasti terminálního ilea.
Přiznám se, že jsem byl před operací nervózní docela dost. Nikdy předtím jsem žádný takový zákrok neabsolvoval. Četl jsem nespočet článků a příspěvků o průběhu ale taky o rekonvalescenci a po každém článku ta nálada byla nějak horší a horší.

Proto jsem se rozhodl, že napíšu i vlastní zkušenosti :)
Léčím se v praze v klinickém centru Iscare a doktoři mi v lendu oznámili, že mě to čeká. Příprava není potřeba žádná (jen asi pro kuřáky, přestat kouřit už před operací). Jak psal kolega v lednu, sám jsem koukal, že k operaci není potřeba vyprázdění, naopak ještě na večeři jsem se skvěle najedl.
Ráno mě odvezli na sál. Zákrok byl plánovaný laparoskopicky, ale doktor mě upozornil že existuje šance úplného otevření. Na všechno jsem odpovídal "dobře". Nic jiného mi stejně nezbývalo. Ten den jsem se probudil na JIPce. BEZ BOLESTI! Když přišel doktor, vysvětlil mi, že mám dvě rány po laparoskopii a jednu měnší řeznou ránu v oblasti pupíku. Stehy vypadaly strašně :D Každopádně, já se jen usmíval. Nic mě nebolelo. Personál kolem zoodpíval každý můj dotaz a já byl čím dál víc v klidu. 2.pooperační den mě pustili na standardní oddělení, kde jsem měl povinně chodit aby se střeva rozhýbala a hlavně aby líp strostla. Každý den bylo vidět zlepšení. Strava teda nic moc, přesnídávky, bujóny atd, ale to člověku kterého 3.den po operaci nic nebolí, nemůže vadit :)

Dneska už jsem v péči babičky a dědy. Dostal jsem domů jídelníček pro představu a prarodiče mi pečlivě vybírají stravu. Cítím se jak v Hiltonu :D

Chtěl jsem jen napsat, že s takovou operací může mít člověk i dobré zkušenosti a případně zbavit nervů ty, kteří zatím narazili jen na ty špatné :)

Držím všem palce, ať je vše bez komplikací!!!
pajak7

Re: Resekce části střeva

Příspěvekod pajak7 » 15 srp 2016, 08:39

Jako bych četl svojí zkušenost s letošní resekcí, mohu jen potvrdit kolegova slova není proč se obávat :wink: :wink: :wink:
Mareňatko

Re: Resekce části střeva

Příspěvekod Mareňatko » 22 kvě 2017, 11:54

Já jsem ani neměl čas se bát. Přišel jsem k Dr. RTG,SONO,ULTRAZVUK nakonec CT a šup se mnou na sál!! Metr střeva pryč a v břiše půl kila hnisu zapouzdřeného-velikost malého kopačáku říkal Dr.
Prý to bylo za 5/12 Udělali mi na 9měsíců vývod a bylo po srandě. Dr. ke kterému jsem chodil předtím mi volal týden co jsem byl po operaci,že musím na operaci že mám v břiše zánět....Tak jsem ho poslal do prdele,že mě málem zabil (Mudr.Anděl se jmenuje) poslal mě na Ultrazvuk s kontrastem,jenže pak odjel na dovolenou do Afriky a nějak mi zapomněl zavolat že je to špatné...

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 1 host